Chok: Everton på rov i Manchester United
Det er et yderst sjældent syn, at Everton hapser spillere og lederskikkelser i Manchester United, men det er nu tilfældet.
De Røde Djævle har haft en forrygende periode under Michael Carrick, der midlertidigt har overtaget nøglerne til Old Trafford i den resterende del af sæsonen.
Englænderen har gjort det så stærkt, at han nu skulle være favorit til at fortsætte i cheftrænerstolen til næste sæson.
16 point i seks kampe taler sit tydelige sprog, mens storklubber som Arsenal, Manchester City og Tottenham er blevet besejret.
Derfor er klubben fra den røde del af Manchester nu kravlet ind i top fire i Premier League, der vil give adgang til Champions League-ligafasen i næste sæson.
PLBOLD’s Michael Kjærbøl har lavet en stor optakt til Danmarks skæbnekamp mod Nordmakedonien, hvor han tager temperaturen på landsholdstruppen.
Forlader Manchester United efter otte år
Denne fredag er det kommet frem, at Merseyside-klubben med de blå trøjer har tilføjet en ny mand til ledelsesgangene.
Sådan lyder meldingen fra Training Ground Guru, som erfarer, at Everton har landet en aftale med Chris Chiang.
Han skal fremover være “Head of Football Planning” hos The Toffees, hvor han bliver gendannet med den tidligere United-direktør, Nick Cox, der nu er teknisk ansvarlig hos Everton.
Nu er det officielt, hvem der møder hinanden i Champions Leagues ottendedelsfinaler. Læs mere.



















