Fornærmende lavt: United har budt på Mbeumo
Manchester United har afgivet det første bud på Brentford-stjernen Bryan Mbeumo, men buddet er langt fra tilfredsstillende.
Meldingen kommer fra The Athletic, der kan fortælle, at Manchester Uniteds første bud på den 25-årige offensivspiller lyder på i alt 487 millioner kroner.
Heraf er de 399 millioner kroner et fast beløb, mens de resterende 88 millioner kroner er bundet op i diverse bonusser.
Ifølge The Athletic er det samlede bud langt fra, hvad Brentford har tænkt sig at ville sælge sin helt store stjerne for i sommerens transfervindue.
Der er dog forhandlinger i gang mellem klubberne, som forsøger at nå frem til enighed om en pris for landsholdsspilleren fra Cameroun.
Mbeumo har blot ét år tilbage af sin kontrakt med Brentford, der dog har en option på at forlænge aftalen til 2027.
Mbeumo selv er meget opsat på at skifte til Manchester United efter en forrygende sæson, hvor han leverede 20 mål og otte assists i Premier League.
Tidligere har Thomas Frank gjort det klart, at Brentford er åben for at sælge Mbeumo, men det kræver, at klubbens værdiansættelse af ham bliver mødt.
– Hvis det er den rette pris, og det bliver dyrt, der bliver budt, er jeg sikker på, at klubben er åben for det, sagde Thomas Frank til Sky Sports i maj.
Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.









