Aftale på plads: FC Barcelona vil købe dansker
FC Barcelona har haft en suveræn sæson, hvor det er blevet til et spansk mesterskab og en triumf i Copa del Rey.
I Champions League-regi måtte Blaugrana dog se sig besejret af Inter, der snuppede finalepladsen mod Paris Saint-Germain.
Det ændrer dog ikke på det faktum, at FC Barcelona er klar til at fortsætte samarbejdet med den tyske cheftræner i form af Hansi Flick.
Samtidigt er det catalanske fodboldflagskib begyndt at kigge på de spillere, de gerne vil hente til klubben denne sommer. Her er et dansk navn dukket på i kikkerten.
Det drejer sig om den blot 16-årige Mikkel Bro Hansen, der tørner ud for norske Bodø/Glimt.
De spanske mestre har angiveligt scoutet på stortalentet ifølge SPORT i forbindelse med en ungdomslandskamp. Mikkel Bro Hansen desuden allerede spillet en lille håndfuld førsteholdskampe for det norske sensationshold nord for polarcirklen.
FC Barcelona lander stor aftale
FC Barcelona har bundet den brasilianske stjerne Raphinha til klubben på en ny aftale. Kantspillerens kontrakt, der tidligere udløb i sommeren 2027, er nu forlænget med yderligere et år.
Det bekræfter FC Barcelona i et opslag på det sociale medie X.
Den 28-årige Raphinha har været en markant profil for catalanerne.
Forlængelsen understreger Barcelonas intention om at bygge videre på deres nuværende stamme af nøglespillere og sikrer klubben en offensiv drivkraft i de kommende sæsoner.
Samtidigt er det kommet frem, at den catalanske storklub jagter hele to Premier League-stjerner.


















