Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bekræfter: Tiden er inde til at forlade Liverpool

Af Emil Plovgaard
12.01.2025 Kl. 22:57

Liverpool ser frem mod adskillige afgange i 2025.

De største tre navne er naturligvis Mohamed Salah, Virgil van Dijk og Trent Alexander-Arnold.

LÆS OGSÅ: Afslører overraskende Salah-planer

Trioen har kontraktudløb 30. juni, og allerede nu kan de indgå forhåndsaftaler med klubber uden for Premier League.

Men de er ikke de eneste. Eksempelvis har Luis Diaz afvist en forlængelse på Anfield, og det gør ham til et oplagt transferemne for andre klubber. Alisson Becker har til sommer blot et år tilbage af sin kontrakt, og han sættes i forbindelse med et skifte til Saudi-Arabien.

Det samme gør Darwin Núñez.

Men selv det er ikke nok til at opremse dem alle.

Tyler Morton har været at finde i Liverpools førsteholdstrup nærmest hele sæsonen, men det er næsten ikke blevet til kampe. Det har været et slag for midtbanespilleren, der ellers ønskede at fortsætte de fornemme takter fra lejemålet hos Hull i 2023/24-sæsonen.

Morton har ikke spillet i Premier League under Arne Slots ledelse, selvom han allerede tilbage i 2021/22-sæsonen fik debut i Englands bedste række.

Og nu bekræfter spilleren selv, at tiden nok snart er inde til at forlade Liverpool.

– Denne måneder naturligvis en stor måned for mig selv. Det er tid til at træffe en beslutning, og jeg mener, jeg er klar til at klø på og være en ordentlig professionel fodboldspiller. Jeg er helt klart klar til at klø på og bevæge mig et skridt frem.

LÆS OGSÅ: Vanvittigt dobbeltkup: Neymar ud – to Liverpool-stjerner ind?

– Om det er her, et andet sted, så mener jeg, at fodbold er fodbold, og jeg er nødt til at være en smule selvsik og gå med, hvad jeg selv føler, lyder det fra Morton i et interview med LFCTV.

Seneste nyt

Annonce
Annonce