Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

PSG-stjerne skuffet efter Newcastle: "Kunne have gjort mere"

28.11.2023 Kl. 22:32
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det lykkedes akkurat Paris Saint-Germain at skrabe et point sammen i opgøret mod Newcastle i Champions League.

Det var dog på et hængende hår og krævede også, at den franske hovedstadsklub blev tildelt et straffespark efter en kontroversiel VAR-dom.

Det var en skuffet Kylian Mbappé, der blev interviewet efter pointdelingen.

 

– Det er hårdt, når man ser kampen. Det, som skete, var, at vi havde så mange chancer. I fodbold kan man være så meget bedre og alligevel ikke vinde.

– Jeg forsøger at ramme mit bedste niveau i hver kamp. Jeg føler, jeg kunne have gjort mere for mit hold. Jeg havde mange chancer og scorede ikke flere mål.

– For mange chancer. Man ser mange kampe, og i Champions League er man nødt til at score, når man har chancen, siger Mbappé i et interview med TNT Sports.

Det uafgjorte resultat mellem de to mandskaber betyder, at PSG er at finde på andenpladsen i Champions Leagues gruppe F, der toppes af Borussia Dortmund. Newcastle og AC Milan ligger á point som henholdsvis nummer tre og fire.

I den sidste runde skal Newcastle møde AC Milan på hjemmebane, mens PSG skal en tur til Dortmund.

Se vores karakterbog fra opgøret her.

Annonce