Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Her er forklaringen: Chelseas økonomiske finte med Fernández-forlængelse

13.04.2023 Kl. 20:24
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tidligere torsdag skrev journalisten Cesar Luis Merlo, at Chelsea angiveligt har aktiveret en option i rekordindkøbet Enzo Fernández' kontrakt.

The Blues slog britisk transferrekord, da man i vinter hentede Fernández i Benfica for omkring 900 millioner kroner.

I første omgang gjaldt kontrakten frem til sommeren 2031, men den er nu blevet forlænget med yderligere et år, hvis man skal tro på Merlos melding.

LÆS OGSÅ: FA har truffet beslutning om omtalt linjedommer

Og ifølge Football Londons oplysninger, er der en smart fidus at hente ved forlængelsen.

Chelsea kan således spare 10 millioner kroner om året i resten af kontraktens levetid, fordi betalingerne deles ud over de ni år i stedet for de oprindelige otte år.

Det er en minimal gevinst at hente, men ikke desto mindre kan den vise sig vigtig, i og med, at Chelsea efter alt at dømme ikke kvalificerer sig til europæisk fodbold i den kommende sæson.

Dermed får man som udgangspunkt sværere ved at opfylde de nugældende regler om Financial Fair Play.

Det skyldes, at transfersummen fordeles ud over hele kontraktlængden, også kaldet amortisering.

LÆS OGSÅ: Handlen glippede sidste år – til sommer forsøger Chelsea igen

LÆS OGSÅ: United-flop afslører: Tabte 11 kilo og var deprimeret

Annonce