Forsvarer Arsenal: Giv karantæne til Bruno Fernandes
Arsenal ventes at få tildelt en bøde af det engelske fodboldforbund, FA, efter at forbundet har indledt en undersøgelse på grund af en for voldsom jubelscene i forbindelse med 3-2-sejren over Bournemouth dybt inde i overtiden.
I Talksport-studiet var der forleden bred enighed om, at hvis Arsenal skal straffes, så bør Bruno Fernandes blive det samme, da han skubbede linjedommeren Adam Nunn i forbindelse med Manchester Uniteds store 0-7-nederlag til Liverpool.
– Jeg kan huske, at Klopp gik på banen til Merseyside-opgøret, og jeg mener, at han blev straffet med en bøde. Så hvis man vil holde sig efter reglerne, så skal man da gøre det (tildele Arsenal en bøde, red.).
– Men man suger også lige så stille livet ud af fodbolden. Det er morsomhedspolitiet, der er på spil, ikke? Hvis man gør det (giver Arsenal en bøde, red.), så skal man også tilbage og give Bruno Fernandes en bøde for at skubbe til linjedommeren. Lad os i det mindste holde tingene nogenlunde i orden, lød det fra Laura Woods, vært på Talksport.
Rangers-legenden Ally McCoist var enig.
– Jeg er helt enig. Men det er reglerne, formoder jeg. Hvis Klopp blev straffet med bøde for det, så bliver man straffet med bøde for det.
– Jeg havde godt set målet, men jeg havde ikke set jubelscenerne efterfølgende. Jeg elskede at se det, da jeg så det. Jeg elsker, når folk viser følelser på den måde. Det er sporten, når den er bedst. Jeg syntes, det var fantastiske scener, lød det fra McCoist.
Arsenal vendte opgøret fra at være nede med 0-2 til at være foran med 3-2, så det var naturligvis store følelser, der kom i spil i det 97. minut.
Men nu kan klubben efter alt at dømme se frem til en bøde, mens der muligvis også venter en karantæne til nogle af de stabsmedlemmer, der betrådte græstæppet i forbindelse med jublen af Reiss Nelsons 3-2-scoring.
LÆS OGSÅ: De er favoritter til at hente Harry Maguire