Tusindvis af Liverpool-fans vil sagsøge UEFA
Næsten 3000 Liverpool-fans har skrevet sig op til en sag mod UEFA, hvor tilhængerne vil have kompensation for de traumer, som de fik under Champions League-finalen mod Real Madrid sidste år.
Det skriver The Telegraph.
Det sker på bagkant af, at en uafhængig undersøgelse har slået fast, at UEFA og de franske myndigheder bærer ansvaret for de forfærdelige hændelser, der skete på Stade de France i forbindelse med finalen.
LÆS OGSÅ: UEFA får skylden for CL-fadæse: "Kunne være blevet en dødskatastrofe"
Kampen blev udsat med en halv time, fordi der opstod problemer ved indgangene, hvor især Liverpool-fans havde problemer med at komme ind. Politiet brugte både tåregas og peberspray mod Liverpool-tilhængere.
Tilbage i september meddelte Hillsborough Survivors Support, at to Liverpool-fans har begået selvmord efter Champions League-finalen, fordi traumer blev genoplivet. De to personer oplevede nemlig også Hillsborough-tragedien i 1989 på nærmeste hold, hvor 97 Liverpool-fans døde.
Det forventes, at sagerne mod UEFA vil blive sendt afsted inden for de næste to uger.