Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

UEFA får skylden for CL-fadæse: "Kunne være blevet en dødskatastrofe"

Af Jeppe Augustsen
13.02.2023 Kl. 17:56
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Grundet krigen mellem Rusland og Ukraine besluttede UEFA at fratage Rusland værtsskabet til sidste års Champions League-finale, der blev spillet mellem Liverpool og Real Madrid.

I stedet blev Stade de France udpeget som venue til den store begivenhed, men det var i den grad ikke uden problemer og kaos.

Kampen blev udsat med 30 minutter, da der opstod problemer ved flere af indgangene, hvor især Liverpool-fans havde problemer med at komme ind.

Først meldte UEFA ud, at problemerne skyldtes tusindvis af Liverpool-fans, der kom for sent til deres indgange, som resulterede i store kødannelser. Denne forklaring blev dog hurtigt trukket i land af UEFA.

Herefter meddelte de franske myndigheder, at tusindvis af Liverpool-fans forsøgte at komme ind med falske billetter. Dette blev også afvist, og efterfølgende har tusindvis af Liverpool-fans forklaret deres syn på begivenhederne.

Her er det kommet frem, at man lukkede flere af indgangene, som så betød, at de andre blev overfyldt – og det skabte kaos, hvor det franske politi også brugte tåregas og peberpray mod Liverpool-fans. Det gjaldt både mod ældre og børn, selvom de var fanget i den store mængde af fans. 

Liverpool FC indledte hurtigt deres egen undersøgelse og har også krævet, at UEFA foretog en uafhængig undersøgelse af begivenhederne – og nu er resultatet kommet efter seks måneder.

The Guardian skriver, at den endelige rapport slår fast, at UEFA bærer størstedelen af ansvaret for de forfærdelige begivenheder, som sagtens kunne have endt i flere dødsfald. Derudover har de franske myndigheder også en del af ansvaret, mens Liverpool-fans frifindes for at have gjort noget forkert.

– Det hele blev forværret af, at politiet brugte tåregas mod lokale rebeller, samt brugte peberspray på de Liverpool-tilhængere, der forsøgte at få adgang med gyldige billetter. Det er bemærkelsesværdigt, at ingen mistede livet. Alle de personer, som panelet har interviewet, er enige om, at denne situation var en nærdødsoplevelse: et udtryk, der bruges, når en begivenhed næsten bliver til en dødskatastrofe, lyder det i rapporten.

– Panelet har konkluderet, at UEFA, som eventafvikler, bærer det største ansvar for de store fejl, som næsten resulterede i en katastrofe.

Undersøgelsen slår også fast, at påstandene om Liverpool-fans med falske billetter ikke har noget belæg på sig og afvises dermed også prompte af panelet.

Tilbage i september meddelte Hillsborough Survivors Support, at to Liverpool-fans har begået selvmord efter CL-finalen, fordi traumer blev genoplivet. De to personer oplevede nemlig også Hillsborough-tragedien i 1989 på nærmeste hold, hvor 97 Liverpool-fans døde. 

LÆS OGSÅ: Benzema-afløser: Real Madrid vil hente Premier League-angriber

LÆS OGSÅ: Vildt: Elon Musk kan byde på Manchester United

LÆS OGSÅ: Her er prisen på Rasmus Højlund

Annonce