Real vil tilbyde LFC £20m plus spiller
Det har længe været kendt at Real Madrid er ude efter Liverpools stjerneangriber Luis Suarez. Ifølge Daily Star forbereder Real Madrid nu et bud på den 26-årige uruguayaner.
Luis Suarez har fortsat, hvor han slap, efter hans 10 dage lange karantæne udløb. Suarez har allerede scoret seks mål i fem kampe denne sæson, og det har ikke været med til at dæmpe interessen fra potentielle bejlere, derunder Real Madrid.
Daily Star rapporterer, at kongeklubben vil byde £20 millioner plus Karim Benzema til januar.
Selvom Suarez udad til virker tilfreds på Anfield, spekuleres der stadig i at Suarez vil forlade klubben, næste gang muligheden byder sig.
Det er tvivlsomt om Liverpool vil være villige til at lade Suarez gå i midten af sæsonen. Det der taler for, er at Liverpool med det samme vil have en erstatning klar for Suarez. Om Benzema ønsker at lægge sin fremtid i en klub, der ikke er selvskrevet til Champions League, er en anden sag.