Zidane tæt på sensationelt comeback
Der kan ikke længere være tvivl om, hvad Zinedine Zidane skal i sit næste job.
Jobbet som fransk landstræner er nemlig hans, hvis han da selv siger ja.
Dermed skal han afløse Didier Deschamps, der i sin periode formåede at rejse Les Bleus og opnå vilde bedrifter.
I 2018 sikrede han VM-guld til nationen, og i 2022 var han tæt på at gentage nummeret, men Frankrig tabte i finalen til Argentina.
Deschamps forlænger imidlertid ikke sin kontrakt med Frankrig og dermed bliver der sat en stopper for en 14 år lang æra.
Spekulationerne om, hvem der skal afløse ham er mange, og den mest prominente herre, der er inde i billedet, er den 53-årige Zinedine Zidane.
Den 53-årige franskmand har ikke haft et job, siden han forlod Real Madrid i 2021.
Jobbet er dit, Zidane
Ifølge den franske legende Thierry Henry er det allerede besluttet, at Zinedine Zidane skal have jobbet.
– Vi ved alle, hvem der bliver ny landstræner. I ved det, og jeg ved det. Og jeg ønsker ham det bedste, sagde Henry tirsdag til pressen med henvisning til Zinedine Zidane.
Også anfører på det franske landshold, Kylian Mbappé, har udtalt sig om sagen.
– Det er Zidane. Kun han kan sige nej, fortalte Mbappé til L’Equipe.
– Zidane er en historie, som kun sker én gang. Han er den eneste i historien, der har været i stand til at gøre alt. Man må beundre hans storhed. Ingen vil være i stand til at gentage den, hav jer det i tankerne; en speciel æra, et specielt billede, en speciel spiller, lød det videre.
Samtidig er det kommet frem, at Steve Cooper henter kendt ansigt til Brøndby:


















