Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Zaniolo & Tonali anklaget for brud på betting-regler: Nu har Italiens fodboldforbund udtalt sig

12.10.2023 Kl. 18:50
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det kom som et chok, da Fabrizio Romano for kort tid siden kunne melde, at en Premier League-duo var blevet anklaget for brud på bettingreglerne.

For den velinformede journalist kunne oplyse, at både Nicolo Zaniolo og Sandro Tonali var blevet afhørt af myndighederne.

 

 

Nu har Italiens fodboldforbund udtalt sig om sagen.

– Forbundet meddeler, at den offentlige anklagemyndighed i Torino sidst på eftermiddagen i dag har anmeldt fodboldspillerne Sandro Tonali og Nicolò Zaniolo, der i øjeblikket mødes med landsholdet på det føderale tekniske center i Coverciano.

– Uanset karakteren af handlingerne, og i betragtning af at de to spillere i denne situation ikke er i den nødvendige tilstand til at imødegå de forpligtelser, der er planlagt i de kommende dage, har forbundet besluttet, også for at beskytte dem, at lade dem vende tilbage til deres respektive klubber, skriver de.
 
Begge italienske landsholdsspillere kom til Premier League i sommer. 

 

Annonce