AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyCardiff City FCChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:03:2019 22:54
Wolves-boss inden United-møde: Klubbens vigtigste kamp i mange år

Nuno Espirito Santo mener, at lørdagens FA Cup-kvartfinale er Wolves' vigtigste kamp i flere år.


Wolves og Manchester United kæmper lørdag aften om en plads i FA Cuppens semfinale, og for førstnævntes vedkommende kan man blive en del af turneringens sidste fire for første gang siden 1998.

Selve FA Cup-trofæet løftede Wolves senest tilbage i 1960, og manager Nuno Espirito Santo er udmærket klar over, at lørdagens opgør ikke bare er en kamp som alle andre.

- Det er klubbens største kamp i et godt stykke tid. Det er vi udmærket klar over. Vi kan mærke, hvad der sker i byen. Alle forventer en stor kamp, og nogle siger, at det er den vigtigste kamp i flere år. Det kan vi mærke, udtaler portugiseren på pressemødet inden opgøret og fortsætter:

- Selvfølgelig vil vi gerne gøre det igen (vinde turneringen), men der venter masser af hårdt arbejde, inden vi kan gentage, hvad der er sket førhen. Det er en af de ting, vi vil have til at ske igen, men vi bliver nødt til at tage skridt for skridt. Der er lang, lang vej til de gloværdige øjeblikke i 50'erne og 60'erne. Det er inspirerende, selvfølgelig.

Nuno roser desuden Ole Gunnar Solskjær, og han forventer ikke, at sidste weekends nederlag til Arsenal har ændret noget i Manchester United.

- Der er sket nogle ændringer, men kvaliteten er der. De har et rigtig godt hold, som er inde i en rigtig god periode. Deres præstationer og resultater har været fantastiske. De store øjelikke, de har haft, har været fantastiske. Ole gør det fantastisk.

- Jeg tror ikke, at det (nederlaget til Arsenal red.) vil gøre en forskel. Vi ved, at det er en svær turnering. Det er kvartfinalerne i en stor, stor turnering; FA Cuppen - den ældste turnering i fodboldhistorien.

Wolves og Manchester United spillede 1-1 i klubbernes indbyrdes møde tidligere på sæsonen.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED