Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Wilshere: Lejeopholdet viser min karakter
Denne sommer valgte Jack Wilshere, i samarbejde med hans klub Arsenal, at den engelske midtbanespiller skulle udlejes. Fast spilletid var målet og og valget faldt derfor på AFC Bournemouth.
Selvom valget mødte en del kritik, så mener Wilshere, at valget af en lejeaftale med Bournemouth siger meget om hans karakter.
– Folk så negativt på mit valg om at blive udlejet, men jeg havde ikke udsigt til spilletid i Arsenal, så valget siger meget om min karakter, siger Jack Wilshere til London Evening Standard og uddyber:
– Jeg kunne have siddet på bænken i Arsenal og have fået marginalt med spilletid, men så havde jeg ikke været i betragtning til det engelske landshold. I stedet kunne jeg have haft nogle fridage i landskampspausen, men det følte jeg ikke for. Jeg ville et sted hen, hvor jeg kunne vise, at jeg stadig har noget at tilbyde, fortæller Wilshere.
Wilshere er lige nu på tur med det engelske landshold, der møder Skotland i VM-kvalen og Spanien i en venskabskamp i den kommende uges tid.
Annonce