Wilmots langer ud efter Hazard: Han var den værste
Chelseas 24-årige stjernespiller, Eden Hazard, har været under stor beskydning i den indledende del af sæsonen, efter han i flere omgange har leveret nogle sløje præstationer på grønsværen.
Men ikke nok med, at Premier League-eksperter, fans og andre kritikere har langet ud efter Hazard, var landstræner Marc Wilmots også meget utilfreds med den offensive midtbanespiller, da Cypern blev besejret i går aftes.
– Han (Hazard, red.) var den værste i aften, udtalte Wilmots efter kampen ifølge The Telegraph.
– Jeg tænkte på, om jeg skulle udskifte ham, men i de sidste 10 minutter har han evnerne til at vende om på det. Det samme gjorde sig gældende til VM.
– Jeg forventer selvfølgelig mere fra ham, men han vil udvikle sig som sæsonen skrider frem.
Liverpool-angriberen Christian Benteke leverede ifølge Wilmots også en meget sløj indsats, og det resulterede i, at han blev udskiftet og erstattet af Divock Origi i pausen.