AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:06:2019 16:17
Wijnaldum: Denne sæson fortæller alt om klubbens udvikling

Liverpool-profilen Georginio Wijnaldum mener, at denne sæson har vist, at Liverpool har udviklet sig som klub.


Champions League-sejren over Tottenham i maj måned sikrede Liverpool det første trofæ under klubbens tyske manager Jürgen Klopp, mens The Reds i Premier League sluttede en enkelt point efter Manchester City i kampen om det engelske mesterskab.

Selvom Liveprool har haft svært ved at vinde trofæer i de seneste sæsoner, så mener klubbens hollandske midtbaneprofil Georginio Wijnaldum at denne sæsons succes i Champions League samt det høje antal point i Premier League viser, at klubben har udviklet sig - både mentalt og teknisk.

- Vi har udviklet os meget. Du kan se det på resultaterne, men også måden vi har spillet fodbold på. Vi startede rigtig godt og vi formåede at vinde de svære kampe, som vi tidligere har haft svært ved at knække, når vi ikke har spillet godt, siger hollænderen til Liverpools hjemmeside og tilføjer:

- I denne sæson formåede vi at vinde disse kampe. Vi har lært meget og alle har spillet på et bedre niveau end tidligere, slutter Georginio Wijnaldum. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED