West Ham-profil spændt på møde med Bilic
West Ham valgte at fyre manager Sam Allardyce kort efter sæsonafslutningen. Kroatiske Slaven Bilic er blevet hentet ind som afløser for den rutinerede englænder, men endnu har den tidligere West Ham-spiller ikke mødt sine spillere.
Spillertruppen er ellers samlet i Irland, hvor de forbereder sig på næste uges vigtige Europa League-kamp mod FC Lusitans fra Andorra. Den nye manager møder dog først ind fredag, og det er en spændt spillertrup som venter, afslører Matt Jarvis:
– Jeg har endnu ikke mødt Slaven Bilic, da han først møder ind på fredag. Det bliver godt at møde ham og høre om hans ideer til, hvordan vi skal spille i næste sæson.
West Ham-profilen forklarer samtidig, at klubbens spillere ikke har ladet sig påvirke af det sene møde med den kroatiske træner. Optakten har således ikke været anderledes end tidligere:
– Efter ferien kom vi tilbage og direkte ind i pre-season, hvor vi skal genopbygge vores fysik. På den måde har det ikke været anderledes, men vi glæder os til at møde den nye træner, slutter Matt Jarvis.