Wenger vil ikke udpege Petr Cech som synder efter nederlag
Arsenal var de klare favoritter til at vinde gårsdagens Premier League-kamp mod West Ham hjemme på Emirates.
Sådan gik det dog bare ikke, for efter en fremragende præstation af gæsterne kunne West Ham forlade kampen med en flot 0-2-sejr.
Begge mål blev scoret i situationer, hvor Arsenals store nyindkøb fra Chelsea, Petr Cech, ikke så for god ud, men klubbens manager, Arsene Wenger, vil dog ikke kun bebrejde Cech for nederlaget.
– Jeg har ikke talt med ham endnu. Jeg kan ikke se mange individuelle præstationer, der har været gode, så det er svært at udpege nogen, udtaler Arsene Wenger ifølge klubbens hjemmeside.
– Det var et kollektivt nederlag. Jeg tror, at der er mange ting at sige om det. Jeg vidste på forhånd, at hvis frisparket ville blive sparket godt, så ville vi være i problemer, fortsætter Arsene Wenger.
– Vi har nok erfaring i bagkæden. Hvis man kigger på vores bagkæde, så tror jeg, at den yngste alder er 30.