Wenger forsvarer sig selv: Folk bliver hjernevasket af 'eksperter'
Arsene Wenger har været ansat som manager i Arsenal siden 1996 og har flere gange været udsat for stor kritik gennem sin tid i London-klubben.
Det har franskmanden været gennem de seneste par måneder, hvor en stor del Arsenal-fans har fået nok og har protesteret mod, at han skal blive i klubben efter denne sæson. Flere tidligere fodboldspillere, som nu fungerer som eksperter hos diverse medier, har også kritiseret Arsenal-manageren.
Han ligner en forvirret mand, der ikke ved, hvad han skal gøre. Det bliver værre og værre. Fansene er utilfredse og laver protester. Det er eksploderet. Vi befinder os i en dårlig periode – måske den værste jeg kan huske, udtalte Arsenal-legenden, Ian Wright, tidligere på måneden.
Arsene Wenger forsvarer nu sig selv og fortæller, at folk ikke skal blive hjernevasket over 'eksperternes' meninger.
– Man kan ikke længere leve i en isoleret verden. Selvom man ikke læser aviserne eller medierne på nettet, så får man fortalt, hvad andre folk mener. Man kan ikke leve i verden uden at blive påvirket… af alt, siger Wenger ifølge Daily Mirror.
– Eksempelvis så jeg de sidste 20 minutter af kampen PSG mod Barcelona igen. Det er interessant at se, hvor mange konklusioner, der kom ud af den kamp. Med ti minutter tilbage af kampen sagde folk, at PSG var fuldstændig fantastiske. Ti minutter senere var de det rene skrald. Folk hjernevasker andre med deres meninger.
– Kom ud af kampens hede og se på tingene objektivt. Nogle gange bekræfter det, hvad folk siger – andre gange gør det ikke. Jeg har træner i over 2.000 kampe. Jeg ved måske også lidt om fodbold, slutter Wenger.