Wenger: Flamini er bedre nu
Arsenal-manager Arsene Wenger mener, at Mathieu Flamini er bedre end, da han forlod The Gunners tilbage i 2008.
Tilbage i 2008 forlod Arsenals franske midtbanespiller Mathieu Flamini London-mandskabet til fordel for italienske AC Milan.
Nu mener hovedpersonen selv, Mathieu Flamini, at han er en bedre fodboldspiller, og det er den franske manager fuldstændig enig i.
– Ja, han har taktisk forbedret sig, fordi i Italien er det hele mere velovervejet, og i England er det mere gåpåmod og entusiasme. Han har en god kombination, udtaler Wenger til Arsenal.com
– Han ville tilbage, fordi han savnede måden vi spillede på. Det skabte ikke de store overskrifter, da han kom tilbage, men jeg føler altid, at den bedste måde at skabe overskrifter på er kvaliteten af dit spil, da folk vil ligge mærke til det, fortsætter Wenger.