Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Welbeck forklarer sit Arsenal-skifte

18.11.2014 Kl. 12:56
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

På den sidste dag i transfervinduet kom det som et stort chok, da rygterne omkring Danny Welbeck begyndte at florere på de engelske medier.

Da transfervinduet var lukket havde Arsenal endnu ikke bekræftet købet, men The Gunners nåede at få papirerne i orden. Læs nedenfor, hvordan hovedpersonen selv havde det på Deadline Day.

– Når man har været sted så lang tid og starter et nyt kapitel i ens karriere, begynder man at tænke meget over det. Det sidste års tid begyndte jeg at tænke på, hvad det bedste for mig ville vær, fordi jeg havde spillet meget på kanten, hvilket var svært for mig. Jeg kunne gøre mit bedste, men det ville ikke være det bedste for holdet, og jeg ville kunne gøre mere gavn som frontangriber, udtaler han til klubbens hjemmeside.

– Så kom chancen for at skrive under med Arsenal, men jeg var rolig omkring det. Jeg var afsted med landsholdet og sad på hotelværelset med Jordan Henderson og slappede bare af – lavede bare de samme ting, som vi plejer og ventede på et telefonopkald. 

– Hver gang vi skulle have noget at spise, spurgte Jack Wilshere mig: "Er der skere noget?". Der var dialog mellem Manchester United og Arsenal, men på det tidspunkt vidste man ikke, om handlen vil nå at gå igennem. Sidst på aftenen faldt det på plads, og jeg havde indstillet mig på, hvad jeg skulle. 

Annonce