Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

VM-klar med storsejr: Han var Englands dårligste

Af Alexander Walther Petersen
15.10.2025 Kl. 08:31

Englands tropper har sikret sig kvalifikationen til VM i USA, Canada og Mexico efter en dominerende præstation i gruppen.

Tirsdag aften tildelte The Three Lions et 5-0 nederlag på udebane mod chanceløse Letland.

Harry Kane scorede to mål, mens Anthony Gordon, Eberechi Eze og et selvmål fuldendte resultatet.

Med seks sejre i seks kampe og en imponerende målscore på 18-0 har englænderne fuld plade.

Efter kampe udtrykte landstræner Thomas Tuchel sin glæde over kvalifikationen.

– Vores drøm var at skulle til USA, og nu har vi opnået det, sagde den tyske træner. Han roste holdet for at dominere, vise sult og have seks clean sheets i træk.

Efter opgøret var der dog én stjerne fra England, der leverede en sløj præstation ifølge The Guardian.

Englands dårligste spiller

Det engelske medie var ikke i tvivl om, hvem der stod bag den ringeste præstation efter storsejren over Letland.

Det var Real Madrid-stjernen Jude Bellingham, der får karakteren 5 ud af 10 med følgende begrundelse.

– Leverede nogle driblinger, der underholdt publikum, men manglede et reelt output. Fik gult kort for en fjollet tackling – heldig ikke at se rødt for en lignende en af slagsen.

Med VM-billetten i hus kan Tuchel nu eksperimentere i de resterende kampe mod Serbien og Albanien.

Fik du læst?

Manchester United går all-in på dansk landsholdsstjerne til januar.

Veloplyste Fabrizio Romano bekræfter: Liverpool er klar til en transferbombe.

Annonce
Annonce

Det kommer til at ske: Froholdt til verdens største klub

Af Alexander Walther Petersen
15.10.2025 Kl. 07:59

Den danske landsholdsspiller Victor Froholdt er i forrygende form for tiden.

Efter sommerskiftet til FC Porto fra F.C. København har den 19-årige midtbanespiller etableret sig som en absolut profil og spiller stort set fuldtid for den portugisiske storklub med et væld af målinvolveringer til følge.

Froholdts perlerække af præstationer er heller ikke gået ubemærket hen på landsholdet.

Han er blevet en vigtig brik for Brian Riemers danske hold, hvor han torsdag aften fik hul på målbylden i rødt og hvidt, hvilket landstræneren glædede sig over.

– Vi har med en spiller at gøre, der er ekstremt formstærk. Det er en fornøjelse at se, at han også scorer mål for landsholdet nu. I dag tog han endnu et rigtigt skridt, lød det anerkendende fra Riemer til TV2 efter 6-0-sejren over svage Belarus.

De stærke præstationer har fået landsholdslegenden og Viaplay-eksperten Thomas Gravesen til at komme med en vild udmelding om Froholdt.

Froholdt kan havne i Spanien

Med henvisning til sin egen fortid udtaler Gravesen, at Froholdt ender med at blive den næste dansker, der tager til Real Madrid.

– Du bliver bare nødt til at have ham med (på landsholdet, red.). Han er så god. Jeg vil gå så vidt og sige, at han bliver den næste dansker i verdens største klub, understregede Gravesen.

Foto: Miguel LEMOS/AFP

Den løbestærke dansker er allerede på blokken hos bysbørnene fra Atlético Madrid, som gerne vil have fingrene i ham. Det samme gælder vil Arsenal og Tottenham.

FC Porto har ingen intentioner om at sælge Froholdt, men der er en frikøbsklausul på 635 millioner, der kan blive indløst.

Fik du læst?

Manchester United går all-in på dansk landsholdsstjerne til januar.

Veloplyste Fabrizio Romano bekræfter: Liverpool er klar til en transferbombe.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce