Vilde Oscar Schwartau skaber overskrifter
Den 19-årige dansker Oscar Schwartau har formået at ramme overskrifterne i Storbritannien med en stor præstation.
For næsten halvandet år siden skiftede han Brøndby IF ud med Norwich i engelsk fodbold, og det har ikke ubetinget været en kæmpe succes for den danske teenager.
I denne sæson har han dog fået masser af kampe under bæltet for den hårdt trængte Championship-klub, og lørdag eftermiddag betalte han tilbage for tilliden.
Danskeren lavede assist til Josh Sargents scoring efter 11 minutter, og kort før pausen var han så selv på pletten.
Emiliano Marcondes sendte bolden på tværs til Norwich-talentet, der nemt kunne klaske kuglen i mål til 2-1.
Luca Kjerrumgaard overgår Oscar Schwartau
I mellemtiden havde den danske angriber Luca Kjerrumgaard nemlig scoret til 1-1 for Watford, og den tidligere OB-angriber kom også på tavlen igen senere.
Efter en times spil af opgøret udlignede Luca Kjerrumgaard således til 2-2, og dermed blev det virkelig en kamp for danskerne.
Tre af de fire scoringer var således lavet af en dansker, mens der altså også var en dansk assist til kampens første mål.
Norwich havde også Pelle Mattsson med fra start, mens Mathias Kvistgaarden startede på bænken for Kanariefuglene, som stadig er at finde under nedrykningsstregen i den næstbedste engelske række.
Danske Zidan Sertdemir trækker store overskrifter i udlandet – læs meget om det lige her.









