Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:05:2022 16:26
Vil undgå scener som i Liverpool: Superliga-klub sender advarsel til sine fans

F.C. København har sendt en advarsel til klubbens fans.


F.C. København ligger lunt i svinget til at hjemtage det danske mesterskab på søndag.

Og som følge af en trend, der bliver stadig mere populær i England, kommer klubben nu med en kraftig opfordring og advarsel til sine fans.

- Vi har set en tendens rundt om i Europa med, at fans løber på banen efter afslutningen på vigtige kampe. Senest torsdag aften i Liverpool, hvor Evertons fans lavede en såkaldt pitchinvasion efter kampen, skriver klubben indledningsvist i en meddelelse på sin hjemmeside.

- For det første er det en alvorlig sikkerhedsrisiko for både spillere, fans og stewards, hvor vi har set aktører blive antastet eller ligefrem angrebet. For det andet kan det få meget markante konsekvenser for klubben på både kort og langt sigt.

Derfor opfordrer F.C. København klubbens fans til at blive på tribunerne i søndagens hjemmekamp mod AaB, som sparkes i gang klokken 17.00.

F.C. København fører Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland. Hovedstadsklubben har en målforskel, som er ni bedre end midtjydernes, og derfor skal meget gå galt, hvis ikke trofæet anno 2022 skal tilhøre Jess Thorup og co.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE