Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Vil bevise at Mourinho tog fejl

08.10.2013 Kl. 10:40
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Lejesvenden Romelu Lukaku vil bevise, at José Mourinho har begået en fejl ved at udleje ham til Everton for resten af sæsonen. Det erfarer Daily Mail. 

Romelu Lukaku er udlånt til Everton for resten af sæsonen, og angriberen har gjort det forrygende siden sin ankomst i sommer. Den belgiske angriber var indstillet på at blive i Chelsea og kæmpe for en startplads, men José Mourinho ville det anderledes, og det vil formentlig allerede nu ærgre den portugisiske manager. I hvert fald har Lukaku, modsat Chelsea’s angribere, præsteret på et højt niveau. Demba Ba, Fernando Torres og Samuel Eto’o har ingenlunde gjort det lige så godt som belgieren.

Lukaku er dog indstillet på, at tiden i Everton skal have et optimalt udbytte – også selvom angriberen hævder, at han ikke havde nogen indflydelse på, om han skulle udlejes eller ej. Det var managerens helt egen beslutning.

– Jeg kunne ikke gøre meget ved det. Manageren træffede sin beslutning, og som spiller bliver man nødt til at respektere det. Jeg lod det være i orden, og nu er det så op til mig at bevise, at han begik en fejl, udtaler Lukaku til det belgiske medie, Nieuwsblad, og tilføjer:

– Det er for andet år i træk nu, og det får én til at sætte spørgsmålstegn og undre sig. Men sådan er livet. Man bliver nødt til at komme videre med det. Det eneste jeg kan gøre er at spille godt, og score så mange mål, jeg kan – så vil folk måske få øjnene op for, hvem jeg er, og hvad jeg er lavet af.

I løbet af sommeren var der megen tvivl og spekulationer om, at den belgiske angriber kunne finde på at skifte andetsteds, hvis et fornuftigt bud kom på bordet. Juventus og Dortmund var blandet andet interesseret i Lukaku, men siden hen har belgieren afvist et skifte og anser Chelsea som sin fremtidige klub.

– Der er ikke tale om små klubber, så det er smigrende at blive sat i forbindelse med dem. Jeg sætter pris på, de mener, at jeg vil kunne spille på dét niveau, men mit mål har ikke ændret sig. Jeg ønsker at få i Chelsea.

Annonce