Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Viaplay-kommentator ryster på hovedet over Chelsea-transfer

21.08.2024 Kl. 23:00
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Chelsea råder over en kæmpe trup, men alligevel bliver klubben ved med at hente nye spillere.

Lige om lidt ser João Félix ud til at blive præsenteret hos The Blues, og det er et skifte, som Viaplay-kommentator Jonas Helmy har svært ved at forstå.

Til Viaplay Sports News sætter han således ord på den situation, som Chelsea står i lige nu.

– Man kan ikke lade være med at ryste lidt på hovedet. Tænk sig, at der spillere på vej ind i den her fodboldklub, siger Viaplay-journalisten.

– Der er 43 spillere i den her førsteholdstrup i Chelsea.  

– Det larmer. Enzo Maresca er kommet ind og skal forsøge at finde hoved og hale i den her trup, og der kommer til at ske masser i løbet af de næste 10-11 dage. 

Det ser dog også ud til, at han får helt ret i, at der kommer til at ske en masse ting i Chelsea inden transfervinduets lukning den 30. august.

Tidligere i dag er Conor Gallagher blevet solgt til Atlético Madrid, og derudover meldes Armando Broja tæt på et skifte til Ipswich – i første omgang på en lejeaftale, men den indeholder en købsoption, som træder i kraft, hvis Ipswich overlever i Premier League.

Derudover ventes det, at blandt andre Djorde Petrovic, Romelu Lukaku og Raheem Sterling kan være fortid i klubben inden for ganske kort tid.

Dermed vil Chelsea også ende med at trimme truppen gevaldigt inden transfervinduets lukning.

Seneste nyt

Annonce
Annonce