- Vi er ikke længere en sælgerklub
Arsene Wenger udtaler i dag, ifølge Sky Sports, at Arsenal ikke længere er under de rigeste klubber i verden. Man har nu råd til mere.
Arsenal har de seneste sæsoner solgt ud af deres helt store stjerner. I den kommende sæson kommer The Gunners til at stå overfor bla. Cesc Fabregas, Emmanuel Adebayor, Samir Nasri og Robin Van Persie, som alle har en fælles Arsenal-fortid.
Men franske Arsene Wenger føler nu, at vægten er ved at tippe til Arsenals fordel, da de over de seneste 24 måneder, har sikret sig to klassespillere i form af Mesut Özil og Alexis Sanchez.
– Vi er mindre sårbare nu, det er sikkert. Gennem de sidste 12 måneder, har vi købt Özil og Sanchez – for fem år siden havde vi mistet dem, sagde Wenger.
– Vi har flere penge til transfer nu, end vi havde for fem år siden. Vi kan konkurrere bedre. I flere år har vi mistet topspillere, uden at kunne erstatte dem pga. finansiel ledelse.
Arsene Wenger sammenligner Southamptons situation med den, som Arsenal var i på et tidspunkt, hvor man ikke kunne holde på profilerne.
– Southampton ville sige det samme i dag. Hvis du kigger på det hold, Southampton havde sidste sæson og tilføjer Gareth Bale, Oxlade-Chamberlain og Walcott, ser du kvalitet af det arbejde, de har lavet.
– De er i en lignende position i dag, som vi var før, hvor de ikke kan holde på spillerne til klubber med bedre økonomisk styrke, tilføjede Wenger.