Verdens dårligste landshold taber igen – katastrofe fortsætter
For tre dage siden led San Marino et skuffende nederlag på 10-0 til Østrig. Søndag eftermiddag var de oppe imod Cypern, som også tidligere har gjort kort proces med San Marino i VM-kvalifikationens Gruppe H.
På hjemmebane måtte San Marino se sig besejret med 4-0.
Denne sejr løftede Cypern over Rumænien i tabellen, hvor de nu indtager tredjepladsen, selvom de har spillet to kampe mere end rumænerne. Det gik hurtigt for de gæstfrie værter, da de efter kun ni minutter kom bagud.
San Marinos nummer ti måtte udgå med en skade, og kort efter scorede Loizos Loizou fra Cypern og bragte gæsterne foran 1-0.
Dette resultat holdt sig gennem næsten en time, men i det 59. minut udbyggede Stelios Andreou føringen til 2-0. Andreous mål forårsagede en bølge af angreb fra Cypern, der efterfølgende scorede yderligere to gange ved henholdsvis Andronikos Kakoullis og Grigoris Kastanos, som spiller i Serie A.
For San Marino, der nu har gennemført syv kampe i VM-kvalifikationen, er situationen dyster, idet de har lidt nederlag i alle syv kampe.
Denne grelle statistik afslører, at de kun har formået at score ét mål, mens de har indkasseret hele 32 mål.
San Marino skal finde en måde
Sanmarinerne står overfor en stor udfordring, da de skal finde måder at forbedre deres præstationer og komme tilbage på vinderkurs.

Dette nederlag gør det klart, at deres rejse mod VM bliver en lang og udfordrende proces. Fremadskuende er det essentielt, at holdet arbejder på styrker og strategier, for at undgå at gentage disse skuffende resultater.
San Marino skal tage ved lære af deres erfaringer og fokusere på fremtiden for at vende tidevandet.
Fik du læst?
Nu forlyder det, at Steve Cooper kan forlade Brøndby IF efter bare én måned. Læs mere her.
Real Madrid fortryder stor Arsenal-transfer
Real Madrid var en af de klubber, der lurede på Martin Zubimendi i sommeren 2025.
Den spanske midtbanespiller var tæt på at skifte til Liverpool sommeren inden, men ombestemte sig og blev i stedet hos Real Sociedad.
Derfor var det denne sommer Arsenal, der i stedet lykkedes med at overbevise Zubimendi.
Noget, som Real Madrid inderligt må fortryde, lyder det nu fra den spanske sportspresse med afsæt i spillerens seneste præstationer for sit land, Spanien:
– Hvis de (Real Madrid, red.) ser de seneste landskampe og Zubimendis niveau, så fortryder de nok, at de ikke har investeret i ham.
– Jeg mener, at den brik ville være afgørende for Xabi Alonsos Madrid i dag, lyder det fra journalisten Julio Pulido til Cadena SER.
– Det er en stor fejltagelse, at Real Madrid ikke brugte de 450 millioner kroner på Zubimendi, efter at man havde brugt 900 millioner kroner på Camavinga og Tchouameni, tilføjer journalisten Antonió Romero.
Zubimendi har spillet ni kampe for Arsenal i denne sæson, og det er blevet til to mål undervejs.
Real Madrid klarer sig fint på trods
Selvom Real Madrid ikke hentede Zubimendi i sommeren 2025, klarer klubben sig godt og råder herudover over et væld af muligheder på banen.
Los Blancos er to point foran FC Barcelona i toppen af La Liga, og klubben har desuden vundet begge sine Champions League-kampe i denne sæson.

Tchouameni har etableret sig som en nøglespiller på holdets midtbane, og Camavinga ventes at få en større rolle, når han vender tilbage fra sin skade.
Derfor tyder det ikke på, at Los Blancos skulle have decideret brug for ham i den nærmeste fremtid. Men man ved jo aldrig.
Fik du læst?
Andetsteds forlyder det nu, at Victor Froholdt forlader FC Porto for et rekordbeløb. Læs mere her.


















