Vela håber på Arsenal-retur
Evighedstalentet Carlos Vela formåede efter flere år i Arsenal ikke at slå igennem hos den engelske storklub, og blev i 2011 solgt videre til spanske Real Sociedad, hvor han siden hen har spillet tre sæsoner.
Her har den mexicanske frontløber i den grad præsteret, og ifølge flere rapporter nærmer en retur til Arsenal sig nu. Således fik Arsenal indarbejdet en tilbagekøbsklausul på mindre end £4 millioner for Sociedad-profilen, og den forventes Arsene Wenger at udløse denne sommer. Selv er mexicaneren mere end fristet af en retur til Emirates:
– Hvis jeg kommer tilbage til klubben, planlægger jeg at gøre tingene anderledes. De ting der skete i fortiden kommer ikke til at ske igen, meddelte Vela til spanske medier ifølge Daily Star.
– Vi må prøve at finde frem til en aftale, hvor alle vinder. Real Sociedad, Arsenal og mig. Vi må bare vente og se, hvad vi kan finde frem til, afsluttede mexicaneren, der for tiden forbereder sig til sommerens VM.
25-årige Carlos Vela har i sine tre år hos Sociedad scoret 42 mål i 107 kampe for den baskiske klub.