Van Gaal overvejer køb af midterforsvarer
Dog fortæller hollænderen, at hvis han skal investere i en midterforsvarer skal han være bedre end Chris Smalling. Den engelske landsholdsspiller spillede en rigtig god kamp i lørdagens opgør mod Tottenham, hvor han holdt Harry Kane fra fadet.
United har denne sommer været sat i forbindelse med Sergio Ramos, men dette ligner efterhånden en umulighed, da spanieren nærmer sig en kontraktforlængelse på Estadio Santiago Bernabeu – dog fortæller den hollandske manager, at det endnu ikke er udelukket, at han henter en forsvarer denne sommer. Men United-manageren insisterer på, at alternativet skal været bedre end Chris Smalling.
– Vi har tre midterforsvarere. Vi har Smalling, Jones og McNair, men hvis han [et muligt indkøb] er bedre end dem, så er det muligt. Vi går efter de bedste spillere, og det skal være muligt, fortalte Louis van Gaal i henvisning til den position, det forventes, han vil forstærke – den højre del af det centrale forsvar, hvor han altså har Chris Smalling, Phil Jones og Paddy McNair. Til den anden plads i midterforvaret – den til venstre – kan van Gaal vælge imellem Marcos Rojo, Daley Blind og Tyler Blackett.
Manchester United har hovedsageligt været sat i forbindelse med John Stones, Sergio Ramos og Nicolas Otamendi denne sommer, mest de to sidstnævnte.