Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Van Gaal: De Gea må selv melde noget ud

24.05.2015 Kl. 17:03
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Dette gælder blandt andet David de Gea, der ifølge flere eksperter, har spillet sin sidste kamp for Manchester United. De Gea sad ude med en skade i dag, da United spillede 0-0 i Hull. Da pressen efter kampen spurgte Van Gaal om sagen med den spanske keeper, spillede Van Gaal bolden videre til målmanden.

– Jeg kan ikke sige noget om det? Det er ham, der skal melde noget ud, ikke mig, siger Van Gaal og fortsætter om en anden herre, nemlig Radamel Falcao. 

– Vi har også i morgen inden de går på ferie. Der vil jeg måske nok tale med ham (Falcao).

– Jeg er manager og nu skal jeg beslutte, hvem der skal gå og hvem der skal komme ind. Det er en proces, som ikke er let. Det handler om at vente på andre klubber, det er hårdt arbejde – men mest for Ed Woodward, ikke for mig. Jeg tager på ferie nu, men vil selvfølgelig være i kontakt med klubben løbende, fastslår Van Gaal.

Manchester United endte på fjerpladsen i Premier League – seks point foran Tottenham, der med en sejr hos Everton, snuppede femtepladsen fra Liverpool, der tabte med hele 6-1 i Stoke.

Annonce