Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Valencia-stjerne: Unai Emerys holdsnakke fik spillere til at falde i søvn

09.05.2019 Kl. 11:49
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Unai Emery hentede midtbanespilleren Dani Parejo til Valencia i 2011,  og hans forhenværende spiller har stor ros tilovers for Arsenal-træneren, som dog havde en tendens til at få folk til at falde i søvn.

– Man siger, at alle trænere er forskellige, og Unai Emery er en perfektionist. Der er meget arbejde, mange videoer,  holdsnakke, og det er sandt, at spillerne kan blive lidt trætte af det, fortæller Parejo til The Guardian.

–  Det hjælper at høre om sin modstander og taktikken før kampen, men en fodboldspillers opmærksomhed –  alle opmærksomhed –  forsvinder, hvis der går 20 til 25 minutter på en holdsnak. Miguel Brito faldt i søvn under et sådan møde en dag.

Er man Arsenal-fan, må man håbe på, at Emery i stedet for at lulle sin spillere i søvn formår at motivere dem sådan, så de kan forsvare deres føring på 3-1 fra første kamp mod Dani Parejo og Valencia. 

Annonce