AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLuton TownLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSheffield UnitedTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:09:2022 13:38
Uniteds gæld i kæmpe stigning - så meget betalte de i løn sidste sæson

Manchester Uniteds gæld er steget markant det seneste år.


For et år siden kunne Manchester United meddele, at klubbens gæld lå på £419,5 millioner - svarende til 3,6 milliarder kroner.

Nu har Mancheter United lanceret klubbens regnskab for 2021/22-sæsonen.

Martyn Ziegler fra The Times skriver, at regnskabet viser en stor stigning ved klubbens gæld, som er steget med £95,4 millioner. Dermed er gælden nu på £514,9 millioner, der svarer til næsten 4,4 milliarder kroner.

Klubben meddeler, at den store stigning især skyldes et uforudsigeligt børstab ved dollars-kursen omkring flere lån.

Trods en stigende gæld har Glazer-familien taget £33,6 - 286 millioner kroner - i udbytte i løbet af året.

Ydermere viser regnskabet en stor signing på lønningsfronten.

Her er lønbudgettet steget med 19,1 procent, der betød, at det lød på £384,2 millioner i forgangne sæson - svarende til 3,2 milliarder kroner - grundet investeringer i førsteholdstruppen.

Om regnskabet udtaler klubbens CEO, Richard Arnold, følgende: 

- Selvom der er meget arbejde, så er alle i klubben indstillet på at levere en klar strategi, som fortsat kan give succes på banen og en bæredygtig økonomisk model udenfor banen, siger Richard Arnold ifølge The Times.

- Vores præstationer på banen, der resulterde i en sjetteplads, var under vores mål og forventninger. Derfor har vi lavet vigtige og nødvendige ændringer, heriblandt en ny ledelse under Erik ten Hag og styrket truppen. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE