United ydmyget i transferjagt – bud på stjerne afvist igen
Manchester United har stadig lang vej til en aftale om Bryan Mbeumo – og nu sås der alvorlig tvivl om, hvor tæt en transfer faktisk er.
Det sker efter, at en ny melding direkte modsiger tidligere beretninger, der påstod, at handlen var tæt på.
Den 25-årige Brentford-stjerne er udset til at indgå som en nøglespiller i Ruben Amorims nye 3-4-2-1-system, hvor han sammen med Matheus Cunha skal udgøre klubbens to nye kreative kræfter bag angriberen.
Men modsat Cunha-handlen, som blev klaret hurtigt med Wolves, viser Brentford sig langt sværere at forhandle med.
Ifølge journalisten Duncan Castles har United allerede fået to bud afvist – senest et tilbud med en grundsum på 480 millioner kroner og yderligere 66 millioner kroner i bonusser.
Brentford står dog fast: de kræver hele 611 millioner kroner garanteret, hvis Mbeumo skal sælges.
– Der florerer meldinger om, at en aftale er på plads, og at lægetjek er planlagt – men det er ikke tilfældet, siger Castles til Football Transfers.
– Uniteds nuværende bud har en realistisk værdi på over 524 millioner kroner, men Brentford har ikke rykket sig fra kravet om 611 millioner kroner.
Bryan Mbeumo har ét år tilbage af sin nuværende kontrakt, men Brentford har en option, som i praksis forlænger aftalen med et år.
Det betyder, at klubben ikke føler sig presset til et salg denne sommer.
Trods de høje krav skulle Mbeumo ifølge flere kilder være ivrig efter at skifte til Old Trafford – og United forventes fortsat at presse på for at finde en løsning.
Andetsteds forlyder det, at Nico Williams går ned i løn for at få sit drømmeskifte. Læs mere her.
















