Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United-trup rystet: Stjerne færdig efter søndagens udvikling

Af Emil Plovgaard
18.08.2025 Kl. 11:19

Manchester United ønsker at sælge Rasmus Højlund så hurtigt som muligt, efter at han blev droppet til søndagens kamp mod Arsenal.

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano arbejder klubben intenst på at finde en løsning, inden transfervinduet lukker.

Ifølge Romano er United åbne for både et permanent salg og et lejeophold med købsoption. Modellen, der diskuteres, er en lejeaftale til 42 millioner euro, kombineret med en købsoption på minimum 300 millioner rkoner. AC Milan er blandt de klubber, der viser konkret interesse.

Højlund skubbet ud af Amorims planer

22-årige Højlund er havnet bag i køen under den nye manager Ruben Amorim, der i weekenden i stedet udtog Benjamin Sesko til opgøret mod Arsenal. Sloveneren fik endda debut i anden halvleg, mens Højlund slet ikke var i truppen.

Allerede i den sidste testkamp mod Fiorentina den 9. august var danskeren sat på bænken, hvilket ifølge flere medier er et klart signal om, at hans tid på Old Trafford er ved at rinde ud.

Højlund kom til Manchester United fra Atalanta i sommeren 2023 for hele 633 millioner kroner. Han har kontrakt til 2028, men står nu overfor et muligt exit efter blot én sæson med 10 mål og 4 assists i 52 kampe.

United arbejder samtidig på at skille sig af med andre profiler, og venstrebacken Tyrell Malacia er i forhandlinger med Roma om et skifte.

Samtidig er det kommet frem, at Alexander Isak kan se frem til en voldsom bøde. Læs meget mere om det her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce