Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United-spiller kan skifte til MLS-klub inden for to uger

12.07.2015 Kl. 08:20
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Mexicanske Javier Hernandez har haft det svært med spilletid i Manchester United, hvorfor han i sidste sæson var udlejet til Real Madrid, hvor spilletiden heller ikke var det, der var mest af.

Det har traditionen tro sat en masse rygter og spekulationer i gang omkring angriberens fremtid, og noget kunne nu tyde på, at den befinder sig i USA.

Major League Soccer-klubben Orlando Citys ejer, Flavio Augusto da Silva, fortæller i et interview med Goal, at man håber på, at kunne præsentere Hernandez som ny spiller i klubben inden for to uger.

– Mange klubber i MLS arbejder på at få denne fyr. Men vi er i det begyndende stadie af forhandlingen, og, som man nok ved, jo mindre vi taler om situation, jo bedre, fordi vi er midt i forhandlingerne, udtaler Flavio Augusto da Silva omkring Javier Hernandez ifølge Goal.

– Vi håber på, at vi inden for en uge eller to kan være klar til at tale om Chicharito på en anden måde, fortsætter Da Silva.

Annonce