United klar med 675 mio.-bud efter Bruno Fernandes-salg
Det føles næsten utænkeligt for Manchester United-fans, men fundamentet under Old Trafford ryster. Efter seks år som klubbens ubestridte leder og frelser, tyder alt nu på, at Bruno Fernandes står over for sit livs sværeste valg, og United har allerede udset sig en arvtager.
Siden januar 2020 har Bruno Fernandes været det eneste konstante lyspunkt i en ellers turbulent tid for De Røde Djævle.
Med utrolige 103 mål og 95 oplæg i 310 kampe har portugiseren placeret sig som den vel nok bedste signing i post-Ferguson-æraen.
Men trods hans dybe kærlighed til klubben, er de ydre kræfter nu ved at blive for stærke til at ignorere.
6 millioner om ugen
Ifølge det italienske medie Calciomercato er den saudiske Pro League klar til at gå “all-in” på Fernandes. Trioen Al-Hilal, Al-Ittihad og særligt Al-Nassr har gjort playmakeren til deres absolutte førsteprioritet for sommeren 2026.
Hvad er det, der kan lokke Uniteds anfører væk?
- En astronomisk hyre: Der tales om en ugeløn på svimlende 6 millioner kroner – et beløb, som ingen europæisk klub kan matche.
- Genforeningen med CR7: Muligheden for at spille sammen med Cristiano Ronaldo i Al-Nassr betragtes som den helt store X-faktor, der kan tippe vægtskålen.
United klar til at sprænge banken for afløseren
Manchester United-ledelsen sidder dog ikke med hænderne i skødet. De ved, at tomrummet efter Fernandes kræver noget helt ekstraordinært. Valget er angiveligt faldet på det tyrkiske fænomen Kenan Yildiz fra Juventus.
Den blot 20-årige stjerne har taget Europa med storm og har allerede knust rekorder i Torino, hvor han er blevet den yngste Champions League-målscorer i klubbens historie. Men prisen er derefter.
Juventus kræver i omegnen af 675 millioner kroner for den tyrkiske guldfugl; en pris, som Manchester United meldes klar til at betale uden tøven.
Hvis handlen går igennem, markerer det et skift fra den erfarne ledertype Fernandes til den eksplosive, unge Yildiz. For United-fansene vil det være en dag præget af både sorg over at miste deres anfører og en vild nysgerrighed over at se, hvad den næste generation kan bringe til Drømmenes Teater.
Xabi Alonso er tårnhøj favorit til nyt topjob efter fyringen i Real Madrid. Læs mere her.



















