United-kaos: Kæmpe fyringsrunde på vej - igen
Nu er den gal igen i Manchester United.
De Røde Djævle står bag et historisk dårligt pointsnit i Premier League, som ikke står til at redde, selvom der resterer én spillerunde.
Onsdag aften tabte De Røde Djævle så Europa League-finalen til Spurs, der nappede trofæet.
Det betyder samtidigt, at de mange millioner, som en billet til den prestigefyldte turnering Champions League giver, ligeledes er havnet i London-klubben, der vandt trofæet for første gang i 17 år.
Dermed er det helt skidt i Manchester United, hvor cheftræneren, Rúben Amorim, indrømmer, at han er villig til at forlade skuden.
I det store billede har klubben fra den røde del af Manchester ligeledes været igennem markante fyringsrunder, hvor flere hundredevis har taget afsked med Old Trafford – og nu sker det igen.
Det skriver det troværdige medie The Telegraph således. Det kommer dagen efter en ny chokhistorie fra den engelske storklub.
Sir Jim Ratcliffe fortsætter med at svinge sparekniven i Manchester United.
Efter at have skåret 250 stillinger væk i den foregående sæson, venter nu yderligere nedskæringer.
Ifølge Telegraph vil både scouting-, analyse- og den kommercielle afdeling blive ramt. Scoutingdirektør Steve Brown er allerede på vej ud.
Fyringerne kommer på et tidspunkt, hvor klubejerne i forvejen er upopulære blandt de ansatte.
Samtidigt er det kommet frem, at Alejandro Garnacho forlader klubben.


















