Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ung englænder har fravalgt Tottenham til fordel for Chelsea

10.07.2016 Kl. 06:40
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Premier League-klubberne har for vane at hente helt unge spillere til klubben. På den måde kan de måske hente dem, før andre klubber får øjnene op for dem, og derudover vil de gå under beskrivelsen ”egen avl”, senere i karrieren.

Denne gang er det Chelsea, der ifølge fodboldjournalisten, Greg Stobart, har tilknyttet den blot 16-årige Nya Kirby til klubbens akademi.

Den unge englænder havde også et tilbud fra Tottenham, der ville give ham et scolarship, men det afviste den unge Kirby, som i stedet har valgt at prøve kræfter med Chelsea.

The Blues har i de seneste år haft en forrygende ungdomsafdeling, der blandt andet har vundet Champions League for U/19-hold i de seneste to sæsoner. Endnu har det dog ikke afspejlet sig på førsteholdet, hvor ikke mange af klubbens egne talenter har fundet vej. 

Annonce