Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Uden tvivl: 'Arne Slot får sparket'

29.11.2025 Kl. 21:52

Den tidligere Liverpool-stjerne Dietmar Hamann mener, at tiden er forbi for Arne Slot hos Liverpool.

Dermed slutter hollænderens ophold noget abrupt hos klubben fra den røde del af Beatlesbyen efter en sløj formkurve.

De forsvarende Premier League-vindere har tabt ni ud af de seneste 12 kampe, og det vidner om en bemærkelsesværdig nedtur i en sæson, der ellers begyndte med syv sejre i træk.

Liverpool er i gang med sin værste stime siden 1953/54-sæsonen, og derfor er der selvsagt et markant pres på Arne Slot – trods alt, hvad han leverede i sin debutsæson på Merseyside.

Hamann, der var en del af det Liverpool-mandskab, som vandt Champions League i 2005, holder sig ikke tilbage, når han skal kommentere hollænderens position.

Arne Slot har mistet kontrollen

Tyskeren mener, at Arne Slot har mistet kontrollen over sit mandskab, og at den opbyggede kredit i banken er løbet ud.

– Slots ende er nær. Jeg havde aldrig troet, at det skulle komme så vidt efter den fremragende sæson, han havde, men jeg mener, at hans kredit er løbet ud.

– Jeg mener, at Arne Slot har mistet kontrollen med sit mandskab. Det falder sammen, og alle gør, som det passer dem, ligesom Salah ved PSV’s andet mål.

– Liverpool vil få store problemer med at lande i top-fire i Premier League. Jeg tror ikke, at disse problemer kan løses hurtigt eller nemt.

Det er en svær situation for Arne Slot og Liverpool, der har tabt ni ud af de seneste 12 kampe. Foto: REUTERS/Phil Noble
Det er en svær situation for Arne Slot og Liverpool, der har tabt ni ud af de seneste 12 kampe. Foto: REUTERS/Phil Noble

– Situationen er så kompleks, at klubben helt bestemt vil diskutere trænerens position, siger Hamann i et interview med Sky Sport Germany.

Arne Slot blev hentet til Liverpool som Jürgen Klopps afløser i sommeren 2024. Han leverede et engelsk mesterskab – det 20. for klubben – men ingen havde nok forestillet sig, at sæson nummer to ville blive så besværlig.

Der venter, på papiret, tre nemme kampe for Liverpool, som møder West Ham søndag, inden det gælder oprykkerne Sunderland og Leeds.

I samme ombæring lyder det, at Pierre-Emile Højbjerg får sparket. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce