TV3 skrotter Carragher til Manchester United-Sevilla
Møgsagen bliver større og større for fodboldkommentator Jamie Carragher, efter en video søndag gik viralt, hvor Carragher spyttede efter to Manchester United-tilhængere.
Mandag er han nemlig indkaldt til samtale hos arbejdsgiveren Sky Sports, mens danske TV3, der også bruger Carragher i deres Champions League-dækning har taget skridtet videre og pillet ham af dækningen af morgendagens kamp mellem Manchester United og Sevilla.
Til Ekstra Bladet siger Peter Nørrelund, der er administrerende direktør for koncernen bag TV3, MTG Sports, følgende:
– Det ser ikke godt ud. Han skulle egentlig have været på Old Trafford i morgen, til United-Sevilla, og der har vi valgt, at han sidder over. Vi har sendt en medarbejder til Liverpool, så vi kan få det fra hestens egen mund.
Peter Nørrelund bekræfter dog også, at MTG Sports ikke agter at fyre Jamie Carragher permanent – i hvert fald ikke før, man har fået forklaret episoden fra manden selv.
Samtidigt ser det ud til, at Carragher er blevet pillet af alle sine engelske kommentator-opgaver i de kommende to uger, men ifølge The Mirror har Sky Sports ikke tænkt sig at opsige kontrakten med Carragher trods skandalen.