AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:08:2020 21:55
Turist XI: Briter i de andre store ligaer

PLBOLD giver her et bud på den bedste XI bestående af englændere, der har spillet i andre ligaer end Premier League.


Premier League-klubberne har på nuværende tidspunkt fuld gang i svingdørene, og denne sommer er særligt engelske spillere implicerede i transferstormen.

Jadon Sancho rygtes til Manchester United fra Borussia Dortmund, mens eksempelvis Chris Smalling rygtes ud af vagten og en tur til Serie A.

I den forbindelse giver PLBOLD nu et bud på en XI, der udelukkende er bestående af engelske spillere, der har prøvet lykken i udlandet i én af top fem-ligaerne: Spanien, Italien, Frankrig og Tyskland foruden England.

Målmand: Joe Hart (Torino)

Hart var på et tidspunkt én af Premier Leagues bedste målmænd, men han har ikke formået at opretholde niveauet fra storformen i Manchester City. Han er på listen i mangel på bedre, da lejeopholdet i Torino ikke var nogen stor succes.

Forsvar: Des Walker (Sampdoria)

Midterforsvareren spillede efter en lang karriere i Nottingham Forest for Sampdoria, som han nåede 30 kampe for i 1992/1993-sæsonen, inden han blev hentet tilbage til Premier League af Sheffield Wednesday i 1993.

Forsvar: Jonathan Woodgate (Real Madrid)

Woodgate har formentligt stået for én af de værste debuter i Real Madrids historie, da han både scorede et selvmål og fik to gule - og dermed et rødt - kort i sin første kamp for klubben. Han blev aldrig helt accepteret af klubbens fans herefter, men han havde på dette tidspunkt bevist sig som en god spiller for Leeds og Newcastle.

Forsvar: Chris Smalling

Smalling er blevet totalt transformeret, efter at han er kommet til Serie A, som lader til at passe bedre til ham end Premier League. Faktisk er både Juventus, Inter og Roma interesserede i at få Smalling til klubben permanent.

Venstre kant: Chris Waddle (Marseille)

Efter succes i Newcastle og Tottenham skiftede Waddle tidligt i karrieren England ud med Frankrig, hvor han blev til en klublegende for Marseille, hvor han nettede 22 gange på 107 kampe.

Midtbane: David Beckham (Real Madrid)

Det var formentligt et kommercielt scoop, da Beckham landede i Real Madrid. Han var i klubben fra 2003 til 2007, og selvom opholdet var en smule uforløst, så kan man ikke undlade den stilfulde celebrity, som kom til Real for knap £35 millioner. Herefter blev han et ikon i LA Galaxy, ligesom han nåede to ophold i AC Milan, inden turen til sidst gik til PSG.

Midtbane: Steve McManaman (Real Madrid)

McManaman blev en del af Real Madrid i én af klubbens meget succesfulde perioder, og han nåede fire år i klubben, efter at han havde været en vital del af Liverpools midtbane. Han vandt to mesterskaber og to Champions League-titler med Real Madrid.

Midtbane: Owen Hargreaves (Bayern München)

Den canadiskfødte englænder havde en større karriere i udlandet, end han havde i den hjemlige liga, da han med stor succes brød igennem i Bayern München, som han forlod til fordel for Manchester United efter 10 år i klubben.

Højre kant: Jadon Sancho (Borussia Dortmund)

Det nyeste skud på stammen er Jadon Sancho, som i øjeblikket rygtes mod en retur til Premier League. Han har præsteret på et tårnhøjt niveau for Borussia Dortmund, siden han slog igennem for klubben, efter at være kommet til fra Manchester Citys ungdomsafdeling.

Angriber: Paul Gascoigne (Lazio)

Den vanvittige englænder nød succes i Lazio, som han spillede for i tre sæsoner ovenpå at have spillet for Tottenham i fire år, hvor han blev en klublegende.

Angriber: Michael Owen (Real Madrid)

Den tidligere Ballon d'Or-vinder skiftede til Real Madrid i en alder af 24 år for £11 millioner tilbage i 2004. Han blev blot i klubben i en enkelt sæson, hvor det blev til 13 mål på 36 kampe, hvorefter han kom hjem til England.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED