Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Trods katastrofal sæson: Kepa starter inde i skæbnekamp

25.07.2020 Kl. 16:32
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det har været en forfærdelig sæson for Kepa Arrizabalaga, der på ingen måde har overbevist Frank Lampard om, at han er manden, der skal satses på i næste sæson. 

Rygterne går da også på, at Lampard vil skille sig af med spanieren og hente en ny førstemålmand ind, og navne som Jan Oblak, Nick Pope, Andre Onana og Dean Henderson kædes sammen med The Blues.

Kepas elendige sæson har medført spekulationer om, hvorvidt Lampard vil give chancen til Willy Caballero i morgendagens opgør mod Wolverhampton, men ifølge London Evening Standard vil Lampard holde sig til den spanske landsholdsmålmand. 

Opgøret mod Wolverhampton har ellers enorm betydning for Chelsea, da et nederlag vil sende dem ud af top 4, hvis Manchester United samtidig ikke vinder, mens de med blot et enkelt point vil sikre sig Champions League-fodbold i næste sæson. 

Om London Evening Standard får ret, finder vi ud af, når de to hold krydser klinger i morgen klokken 17.00 på Stamford Bridge. 

Annonce