Trist nyt: United-legende er død
Denis Law er død. Det oplyser Manchester United fredag aften på sin hjemmeside.
Law blev 84 år.
LÆS OGSÅ: Krise: Klamt problem blusser op hos Manchester United
– Det er med tungt hjerte, at vi må meddele jer, at vores far, Denis Law, desværre er gået bort. Han kæmpede en hård kamp, men har nu endelig fundet fred, skriver familien i en meddelelse på klubbens hjemmeside.
– Vi vil gerne takke alle, der bidrog til hans velbefindende og pleje, både i fortiden og også for nylig.
– Vi ved, hvor meget folk støttede og elskede ham, og den kærlighed var altid værdsat og gjorde forskellen. Tak, skriver familien videre.
Foruden Manchester United spillede Denis Law også i Manchester City.
Han er den eneste skotte, der nogensinde har vundet Ballon d’Or.
Det blev til 237 mål i 404 kampe for Law i United-trøjen, og det placerer ham på tredjepladsen over klubbens mest scorende spillere nogensinde, kun overgået af Wayne Rooney og Sir Bobby Charlton. Han vandt to engelske mesterskaber med De Røde Djævle.
I 2021 blev han diagnosticeret med Alzheimers og vaskulær demens, skriver BBC.
Law blev født i Aberdeen, Skotland, og han begyndte sin professionelle karriere i Huddersfield Town.
Han havde desuden et ophold i Italien hos Torino.
LÆS OGSÅ: Ny melding: Old Trafford kan snart være fortid
Derudover blev han noteret for 55 A-landskampe for Skotland. Med sine 30 mål for sit hjemland er han på en delt førsteplads over mest scorende landsholdsspiller.
Hvil i fred.




