Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Trist nyt for Andreas Christensen

Af Emil Plovgaard
23.07.2025 Kl. 17:37

Andreas Christensen har været nævnt som en af de spillere, der meget vel kunne forlade FC Barcelona denne sommer.

Den catalanske storklub er nødsaget til at rejse kapital og sænke klubbens udgifter til løn som følge af La Ligas 1:1-regler, der omhandler registreringsreglerne for den kommende sæson.

Også Marc-André ter Stegen og Ronald Araujo har været nævnt som spillere, der kunne forlade klubben i løbet af indeværende transfervindue.

Men hvad angår sidstnævnte, synes det nu langt mere usandsynligt, at han skulle forlade klubben denne sommer.

Tidligere på året skrev Araujo under på en ny kontrakt med FC Barcelona, og spilleren selv vendte derfor på en tallerken i forhold til hans hidtidige ønske om at søge en ny udfordring.

Som en del af aftalen, der blev indgået tidligere på året, blev en frikøbsklausul på 448 millioner kroner også indskrevet. Den ville dog kun gælde de første to uger af sommerens transfervindue.

Ikke godt for Andreas Christensen

Det er der imidlertid ingen, der, ifølge Fabrizio Romano, har gjort, og det er skidt nyt for Andreas Christensen i særdeleshed.

Araujos frikøbsklausul er dermed igen på 7,5 milliarder kroner, og det gør et skifte langt mere usandsynligt, selvom man aldrig rigtigt ved med Saudi-Arabien.

FC Barcelona har fortsat planer om at sælge en midtstopper denne sommer, og bliver Araujo i klubben, er Andreas Christensen at finde i en langt mere udsat position.

Det kan komme dertil, at den danske forsvarskrumtap ikke har noget andet valg end at forlade klubben.

Samtidig forlyder det, at Morten Hjulmand har sagt ja til et stort skifte. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce