Trist melding om Tomáš Rosický
44-årige Tomáš Rosický har været sportsdirektør i den tjekkiske storklub Sparta Prag siden 2018.
Nu er en meget grå og trist nyhed kommet frem, der handler om den tidligere midtbaneprofil fra Arsenal.
Det meddeler Sparta Prag på sine egne kanaler.
Tomáš Rosický skal nemlig opereres, da han har døjet med nogle hjerteproblemer.
Meldingerne går dog på, at tjekken kommer til at klare skærene uden problemer, mens rollen som sportsdirektør i Prag-klubben bliver nedtrappet per dags dato.
– Både som spiller og sportsdirektør går jeg altid all-in. Altid en komplet indsats og uden tøven. Men denne situation har vist mig, at jeg skal tage mig bedre af mig selv, indleder Tomas Rosicky til klubbens hjemmeside og uddyber:
– Dårlige livsstilsvaner, mangel på fysisk aktivitet og familiære udfordringer har desværre bragt mig hertil. Den gode nyhed er, at jeg forventes at komme mig helt, selvom jeg i øjeblikket ikke er i stand til at udfylde rollen som sportsdirektør.
Det bliver i stedet for Tomas Sivok, der kommer til at blive konstitueret sportsdirektør hos klubben, der tidligere på måneden fyrede danske Lars Friis som cheftræner.
I sin aktive karriere opnåede Tomáš Rosický over 100 landskampe for Tjekkiet, mens det blev til hele 246 kampe for The Gunners.
















