AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:07:2019 09:39
Tre nye spillere denne uge: Newcastle går transferamok

Off The Pitch skriver, at Newcastle forventes at hente hele tre nye spillere denne uge.


Newcastle-ejer er med rette blevet hængt ud og hadet af klubbens fans for ikke at støtte sine trænere på transfermarkedet, men det ser ud til at have ændret sig denne sommer.

Den nordengelske klub forventes nemlig at have hentet op mod hele tre nye spillere inden denne uges udgang. Det skriver Martin Hardy fra det finansielle fodboldmedie Off The Pitch.

Det har længe stået klart, at Newcastle er tæt på at hente den 22-årige brasilianske angriber Joelinton fra Hoffenheim, og hans officielle præsentation burde være tæt på.

Han bliver med garanti klubbens dyreste spiller til dato, da han forventes at koste op mod £35 millioner.  Men Newcastle har mistet hele tre angribere denne sommer med salgene af Ayoze Perez og Joselu, mens Salomon Rondons lejeaftale aldrig blev forlænget.

Derfor forventes klubben at hente mindst én angriber mere end Joelinton, mens der også skulle være penge til forstærkninger på resten af banen, for sammenlagt skulle man have et transferbudget på hele £70 millioner til spillerkøb denne sommer.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED