Travlt transfervindue forude: Her er Chelseas tre prioriteter
I perioden fra maj 2022 til september 2023 brugte Chelsea mere end 7,5 milliarder kroner på nye signings, skriver ESPN.
Det lader ikke til, at der bliver droslet ned for det i det kommende transfervindue ti lsommer.
Cole Palmer blev i sommer signing nummer 25 for klubben, siden Todd Boehly overtog klubben i foråret 2022.
Takket være et smuthul inden for UEFA’s regler vedrørende Financial Fair Play, er det lykkedes Chelsea at hente store navne til klubben.
Overgangssummene er blevet spredt ud over det næste årti, og i flere tilfælde har klubben tildelt kontrakter helt op til ni år.
Chelsea håber at kunne bruge godt med penge igen til sommer. Her er en angriber, en venstre back og en midtstopper øverst på ønskelisten. Det skriver London Evening Standard.
Napolis Victor Osimhen, Brentfords Ivan Toney og Brightons Evan Ferguson er alle angribere, som klubben sætter stor pris på.
I forsvaret er der især kig på Jean-Clair Todibo fra Nice og Ousmane Diomande fra Sporting.
Følg transfervinduet i januar gennem vores Transfer Live.