
Morten Hjulmand er på det seneste blevet rygtet til Premier League.
Interessen i Lecce-stjernen var faktisk allerede til stede sidste sommer, hvor Southampton angiveligt bød ca. 100 millioner kroner på den danske landsholdsspiller.
LÆS OGSÅ: Stof til eftertanke? United-stjerne får tildelt kaptajnrolle på landsholdet
Et potentielt skifte til Premier League er også intensiveret de seneste par uger, da Tottenham, ifølge TuttoMercatoWeb, skulle have sendt talentspejdere, for at holde øje med 23-årige Hjulmand.
Nu sætter transferguruen Gianluca di Marzio nogle ord på Hjulmands fremtid. Det gør han i et interview med SpilXperten:
- Southampton vil have ham. De bød €13 millioner i januars transfervindue, men Lecce sagde nej. Jeg tror, at de vender tilbage. Jeg er ikke sikker på, at det bliver Southampton, men så bliver det et af de andre Premier League hold.”
Morten Hjulmand er udtaget til de kommende landskampe for Danmark, hvor man møder Finland og Kasakhstan.