Transfer på plads: Isak får grønt lys til skifte
Gennem hele sommeren har det lydt, at Liverpool gerne ville hente Alexander Isak.
The Reds har dog fået afvist et bud fra Newcastle, selvom spilleren har indledt en strejke og åbent fortalt, at han ikke længere ønsker at spille for klubben.
Newcastle har gentagne gange bedyret, at Isak ikke får lov til at skifte, før der er hentet en passende erstatning ind.
I den forbindelse er der nu godt nyt til Liverpool og klubbens mange tilhængere.
For ifølge den tyske Sky-journalist Florian Plettenberg, har Newcastle nu indgået en aftale om at hente Nick Woltemade fra VfB Stuttgart.
Handlen er ifølge journalistens oplysninger allerede på plads, hvor Newcastle betaler op imod 675 millioner kroner, såfremt alle betingelser for bonusserne opfyldes. Grundbeløbet er lidt lavere, omtrent 640 millioner kroner.
Spilleren er allerede på vej til Newcastle, og han har sagt farvel til sine nuværende – lidt tid endnu – holdkammerater i det tyske.
Det baner samtidig vejen for, at Newcastle kan give slip på Alexander Isak, men Liverpool skal rykke hurtigt, for transfervinduet lukker allerede på mandag.
Tidligere på dagen kom det frem, at Liverpool er i daglig kontakt med Isaks bagland, og man har en tro på, at en aftale kan lade sig gøre inden næste uge.
Klubbens ejere, Fenway Sports Group (FSG), føler sig således overbeviste om, at det nye, forbedrede tilbud, der vil blive afgivet, vil indeholde de fornødne justeringer, som skulle være nok til at overtale Newcastle.
Samtidig er det kommet frem, at FCK skal møde en skræmmende modstander i Champions League. Læs mere her.



















